Sýk Kullanýlanlara Ekle / Anasayfam yap

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Mahalleler

  Önemli Bağlantılar Mahalle/Köy Bilgileri
  Haberler
  Muhtar Hakkında
  Azalar
  Mahalle/Köy Sakinleri
  Mahalle/Köy Esnafı
  Önemli Simalar
  İş Adamları
  Yeni Doğanlar
  Evlenenler
  Vefat Edenler
  Duyurular
  Spor

Salihli Tarım

Alüvyonlu toprak, Akdeniz iklimi ve sulama imkânı, dünyada bundan daha güzel tarıma elverişli yer az bulunur. Akdeniz ikliminin görüldüğü Salihli'de yaz kuraklığı bariz bir şekilde hissedilir. Ancak

Demir köprü barajının sağladığı sulama imkânı ovada hem çeşitli hem de verimli yüksek bir tarım hayatı ortaya çıkarmıştır. Salihli'nin birçok yerinde ensontif tarım yapılmaktadır.

Ovada ve Bozdağ yamaçlarında üretilen ürünlerin burada sayılması fantezi olabilir. Ancak ülke çapında yetiştirilen bir kaç ürün adı, verilecek olunursa;

Pamuk: Liflerinin uzunluğu dolayısıyla kalite açısından rahat ve sulamalı bir tarım yöntemi uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak ilçede altı tane çırçır fabrikası bulunmaktadır.

Üzüm: Türkiye'nin çekirdeksiz üzüm merkezlerinden biri olan Salihli ovası (Manisa ili Türkiye Birincisi) kuru üzüm ihracatı ve pekmez üretimiyle ön sıralarda yer almaktadır.

Tütün: Önemli bir yer tutmakla birlikte son yıllarda önemli azalmalar görülmektedir.

Sebze ve Meyve: Şeftali, kayısı, kiraz, kavun, karpuz, zeytin ovanın diğer önemli ihraç malları arasında yer almaktadır.

Zeytin: Zeytincilik çok yaygın olmamakla birlikte yine de bir zeytinyağı fabrikası kurulacak kadar gelişmiştir.

Sebze üretiminde Salihli kendine özgü bir yer edinmiş bulunmaktadır. Sebze ve meyve daha çok Ankara-İstanbul ve Bursa'ya pazarlanmaktadır.Copyright © 2010 Salihli Muhtarlar Derneği. Tüm hakları saklıdır.
Bu internet sitesinin kullanıcıları Salihli Muhtarlar Derneği Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar.

www.esalihli.com