Sýk Kullanýlanlara Ekle / Anasayfam yap

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Mahalleler

  Önemli Bağlantılar Mahalle/Köy Bilgileri
  Haberler
  Muhtar Hakkında
  Azalar
  Mahalle/Köy Sakinleri
  Mahalle/Köy Esnafı
  Önemli Simalar
  İş Adamları
  Yeni Doğanlar
  Evlenenler
  Vefat Edenler
  Duyurular
  Spor

Salihli İklim

İklim bir yerin uzun yıllar hava olaylarının ortalamasıdır. Salihli'nin 30 yıllık rasat verilerine sahip olması sevindirici bir olaydır.
             Salihli bütünüyle Ege Bölgesinde görülen hava kütleleri ve cephe sistemlerinin etkisinde kalmaktadır. Bu durum Salihli'nin iklimini belirleyici özelliktedir.. Ancak bir genelleme yapılacak olursa yazları yağışsız ve sıcak, kışları yağışlı ve ılık "Akdeniz iklimi" tipinde görebiliriz.
            
Burada cephe sistemlerinin (kuzey Afrika- Akdeniz-Sibirya) bazen fazlaca etkili olması durumunda bazen ılık yağışlı, bazen de soğuk havalar görülebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında bahar aylarında günde dört mevsim görülebilir.
            
Dağların denize dik uzanması ve Gediz vadisinin etkisiyle hakim rüzgar batıdan esmektedir. Ancak kış mevsiminde doğusundaki yüksekliklerin etkisiyle doğu sektörlü ve genelde soğuk olan rüzgârları da olabilmektedir.
            
Salihli'de yıllık sıcaklık ortalaması 16 °C civarında olup kış ortalaması 3 -4 yaz ortalamasında 17 civarında tespit edilmiştir. Ancak zaman zaman sapmalarda meydana gelmektedir. Şubat 1973 de 42 °C gibi değerlerde ölçülebilmiştir. Gölgede ölçülen bu sıcaklık değerleri dışında Salihli'de sıcaklığın ortalama +5°C ile 30 °C arasında seyrettiği söylenebilir.
            
Bazı kış aylarında meydana gelebilecek olan olayları ise ehemmiyetsiz sayılabilir. Atmosferdeki nemlilik ise en yüksek değerleri Ocak ve Şubat en düşük değerini de Temmuz-Ağustos aylarında almaktadır. Yıllık ortalama yağış ise 500 mm civarında seyretmektedir.
            
Akdeniz yağış rejiminde olması dolayısıya yağışın % 48'i kış,% 27'si ilkbahar,% 8'i sonbahar,% 7'si de yaz mevsiminde düşmektedir. Ancak bazı yaz aylarında hiç yağış düşmediği de görülebilmektedir.Copyright © 2010 Salihli Muhtarlar Derneği. Tüm hakları saklıdır.
Bu internet sitesinin kullanıcıları Salihli Muhtarlar Derneği Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar.

www.esalihli.com